Weganizm w ostatnim czasie stał się bardzo popularnym stylem życia. Ale co to jest wegetarianizm? Skąd się wziął? Osoby decydujące się na dietę pozbawioną mięsa zgodnie twierdzą, że czują się znacznie lepiej i przede wszystkim zdrowiej.
Czym jest wegetarianizm?
W ostatnich latach wegetarianizm stał się niezwykle popularny i modny. Promuje on zdrowy tryb życia. Rezygnacja z mięsa wywołuje naprawdę wiele dobrego w naszym organizmie. Wszelkie badania mówią, że osoby, które stosują dietę wegetariańską mają zazwyczaj niższą masę ciała. Brak problemów z nadwagą i otyłością owocuje lepszym stanem zdrowia i unikaniem poważniejszych chorób. Osoby stosujące dietę pozbawioną mięsa mogą pochwalić się również niższym poziomem cholesterolu we krwi, znacznie niższe ciśnienie tętnicze i mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, cukrzycy osteoporozy, miażdżycy czy nadciśnienia.
Wegetarianizm to nie tylko dieta, ale również styl życia, który pozwala zbliżyć się do natury. Oczywiście, głównym założeniem wegetarianizmu jest dieta pełna naturalnych produktów oraz rezygnacja z mięsa białego i czerwonego. W diecie wegetarian nie znajduje się także ryb czy owoców morza. W niektórych przypadkach, osoby przechodzące na wegetarianizm decydują się na całkowite zrezygnowanie z jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego – np. żelatyny czy smalcu.
Dieta wegetarian zależy od tego jaki rodzaj wegetarianizmu stosuje. W tym przypadku możemy wymienić pięć odmian. Najpopularniejszą formą wegetarianizmu jest laktoowowegetarianizm. Z diety osoby stosującej tą odmianę oczywiście eliminowane jest mięso, jednak niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak m.in. nabiał czy miód, w dalszym ciągu są spożywane. Z kolei owowegetarianizmy jest bezmięsną dietą, w której znajdziemy jajka.
Pescowegetarianizm lub inaczej Ichtiwegetarianizm, to dieta w której mogą znaleźć się ryby i owoce morza. W przypadku dużo osób spiera się z tym czy pescowegetarianizm jest tak naprawdę odmianą wegetarianizmu? Z założenia dieta wegetariańska jest pozbawiona jakiegokolwiek mięsa – czerwonego, białego, ryb i owoców morza. Oczywiście osoby praktykujące ichtiwegetarianizm bardzo dużą uwagę do tego z jakich hodowli pochodzą kupowane przez nich ryby czy owoce morza. Jest to wspólna cecha wegetarian i jeszcze bardziej restrykcyjnych wegan.
Skoro o weganizmie mowa, to jest to najbardziej radykalna odmiana wegetarianizmu. Osoby stosujące tę odmianę rezygnują ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że nie spożywają oni miodu, sera, mleka czy jajek. Osoby wybierające dietę, w której produkty mięsne zastępują owocami, warzywami, nasionami i orzechami stosują dietę określaną frutarianizmem.
Co to jest wegetarianizm? Skąd się wziął?
Mogłoby się wydawać, że wegetarianizm jest wymysłem współczesnego świata, który praktykuje się od końca XX wieku. Nic bardziej mylnego! Pierwsze wzmianki o wegetarianizmie możemy znaleźć w czasach starożytnej greckiej cywilizacji oraz w kulturze indyjskiej.
W czasach starożytnych stosowanie diety wegetariańskiej spowodowane było głównie brakiem ogólnego dostępu do produktów mięsnych. Dostęp do warzyw, owoców czy ziół w rejonach śródziemnomorskich był znacznie łatwiejszy, dlatego też dieta miejscowych ludności była bogata właśnie w tego typu produkt. Mięso jedzone było sporadycznie lub w czasie świąt. Wzmianki o spożywaniu plonów natury znajdziemy m.in. w “Odysei” Homera, gdzie Lotofagowie żywili się jedynie owocem lotosu. O wegetarianizmie wspomniał również Tacyt, który podał, że Hiperboreanie, którzy zamieszkiwali Trację nie jedli mięsa. Mieszkańcy północnej Grecji określani byli “czystymi” i słynęli ze swojego zdrowia. Istnieje przekonanie, że ludnością, która mocno stawiała na praktykę wegetarianizmu byli Pitagorejczycy.
W Indiach wegetarianizm ma duży związek z religią wyznawaną przez tamtejszą ludność – hinduizmem. Religia ta zakazuje zabijania bydła i spożywania mięsa wołowego. W tamtejszej kulturze wierzy się, że człowiek po śmierci wraca na świat w postaci cielaka. Sam byk mówi, że byk jest zwierzęciem towarzyszącym Bogowi Śiwie. Podobną praktykę stosuje się w przypadku koni. W starożytności były one czczone i darzone ogromnym szacunkiem, ponieważ były zwierzętami zarezerwowanymi jedynie dla władców. Co prawda spożywanie mięs innych zwierzą jest dozwolone, to jednak w części kraju stosuje się wegetarianizm.
Historia wegetarianizmu w Europie sięga VI wieku p.n.e. W średniowieczu z kolei mnisi zrezygnowali z mięsa, w ramach ascezy. Chcieli tym sposobem uzyskać czystość duchową i dosięgnąć zbawienia.
Reasumując, wegetarianizm był z nami obecny praktycznie od samego początku cywilizacji. Pierwsze wzmianki pojawiły się w mitologii greckiej, ale nie jest wyklucza się, że powstał on zdecydowanie wcześniej. Obecnie wegetarianizm jest stylem promującym zdrowy tryb życia i jedność z naturą. Dostęp do produktów wegańskich jest zdecydowanie lepszy niż jeszcze 10 lat temu, dlatego też wiele osób decyduje się na stosowanie diety bezmięsnej.
Sprawdź również nasze artykuły z kategorii zdrowie.