Czym jest weganizm oraz co odróżnia go od wegetarianizmu?

Większość społeczeństwa myśli, że wegetarianizmem jest wyłączenie z diety mięsa i produktów mięsnych. Trochę jest w tym racji. Wegetarianizm to wyłączenie z diety zarówno mięsa i produktów mięsnych oraz ryb. Czym jest weganizm? Jest to z kolei to wyłączenie mięsa, ryb i wszystkich produktów pochodzących od zwierząt i ryb. Zarówno weganizm jak i wegetarianizm opiera się na spożywaniu produktów roślinnych. Weganizm i wegetarianizm opierają się również na rezygnacji z noszenia skór i futer zwierzęcych oraz zaprzestaniu korzystania z kosmetyków testowanych na zwierzętach i takich, które zawierają składniki pochodzenia zwierzęcego. 

Co to jest tofu i seitan
Czym jest weganizm oraz co odróżnia go od wegetarianizmu?

Historia weganizmu i wegetarianizmu

Wegetarianizm przez wielu jest uznawany, za coś nowego, często także za modę, która minie. Wegetarianizm zaczął powstawać już w II tysiącleciu przed naszą erą i wtedy nie łączył się z chęcią poprawy zdrowia czy też ideą mającą na celu zmniejszenie cierpienia zwierząt. W tym czasie łączyło się to z nurtem filozoficzno-religijnym. Przykładem może być żyjący w IV wieku p.n.e. Pitagoras, który żył wegetariańsko. Powiedział on ważne i mądre słowa: “Wszystko, co człowiek czyni zwierzęciu, wróci do niego”.

Można to zdefiniować jako radę, która może pomóc w podjęciu decyzji o wegetarianizmie, bądź weganizmie. Również w tym czasie powstawały religijne nurty w Indiach, dotyczące zwierząt. Niewyrządzanie krzywdy zwierzętom uchodziło za ideał. Dieta bezmięsna zarówno wtedy jak i teraz jest stosowana w hinduizmie jak i buddyzmie. W Indiach aż 40% ludności odżywia się wegańsko lub wegetariańsko.

Czym jest weganizm oraz co odróżnia go od wegetarianizmu?

Kolejną znaną osobą, która w późniejszych czasach zrezygnowała z pożywiania się mięsem był Leonardo da Vinci, zaczął on jeść wegetariańsko w młodym wieku, a osoby, które spożywały mięso nazywał okrutnymi ludźmi.  Od XVIII wieku szczególnie w Anglii i Ameryce zaczął rozwijać się wegetarianizm. Dietę wegetariańską zaczęto uważać za zdrowszą oraz, co ciekawe, niektórzy uważali, że spożywanie mięsa powoduje agresję. W 1847 roku powstało Stowarzyszenie Wegetariańskie – Vegetarian Society, które istnieje do dzisiaj.

W 1850 roku powstało amerykańskie stowarzyszenie – American Vegetarian Society. W Polsce pierwsze publikacje na temat wegetarianizmu pojawiły się w 1888 roku. W 1912 roku powstało pierwsze wegetariańskie czasopismo, w którym znaleźć można było zdjęcia wegetariańskich sportowców, przepisy, informacje ze świata jak i filozoficzne artykuły. 

Sprawdź inne nasze artykuły z kategorii jedzenie.

Czym jest weganizm oraz co odróżnia go od wegetarianizmu?
Czym jest weganizm oraz co odróżnia go od wegetarianizmu?

Czym jest weganizm oraz co odróżnia go od wegetarianizmu?

Weganizm z kolei pojawił się dopiero w ubiegłym wieku. W 1931 roku Bruno Wolff został przewodniczącym VEBU – Niemieckiego Stowarzyszenia Wegetarian. Osoby niespożywające mięsa, ryb oraz produktów odzwierzęcych zaczęto nazywać weganami. Słowo to zostało stworzone w 1944 roku przez Donalda Watsona, założyciela stowarzyszenia Vegan Society. W Polsce najbardziej znaną organizacją wspierającą weganizm jest Stowarzyszenie Empatia. Weganizm powstał w myśl zasady, mniejszego cierpienia i wykorzystywania zwierząt do jakichkolwiek celów, ponieważ zwierzę tak samo jak człowiek jest istotą żyjącą, mogącą odczuwać ból, stres, strach, cierpienie i wiele innych uczuć.  

Czym jest weganizm oraz co odróżnia go od wegetarianizmu?

Dobroczynny wpływ diety wegańskiej

Dieta wegańska i jej wpływ na organizm zaczęła być badana przez wielu na całym świecie, co pozwala na doinformowanie się w kwestiach zdrowotnych. Szczęśliwie dzięki tym wszystkim badaniom weganizm jest stawiany w lepszym świetle. Dieta wegańska ma pozytywny wpływ na krążenie, zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia takich jak miażdżyca czy choroba niedokrwienna serca, obniża ciśnienie krwi, a także cholesterol. Dieta wegańska ma również pozytywny wpływ na jelita, ponieważ charakteryzuje się wysoką zawartością błonnika, co sprawia, że przywraca prawidłową perystaltykę jelit, dzięki czemu zapobiega się zaparciom, a także zmniejsza ryzyko nowotworu jelita grubego.

Weganie ze względu na brak złych tłuszczów pochodzących z mięsa, rzadziej cierpią na otyłość. Często osoby otyłe przechodzące na dietę wegańską łatwiej tracą kilogramy. Zbadano, że dieta wegańska ma pozytywny wpływ na poziom cukru we krwi na czczo, co sprzyja osobom chorującym na insulinooporność czy cukrzycę oraz obniża prawdopodobieństwo zachorowania na te choroby.  

Czym jest weganizm oraz co odróżnia go od wegetarianizmu?

Ważne aspekty diety wegańskiej

Dieta wagńska może dać wiele korzyści, jednak trzeba pamiętać o tym, aby była zbilansowana, ponieważ może się ona wiązać z niedoborami nie tylko żelaza, ale także wapnia, białka kwasów tłuszczowych omega-3, witamin z grupy B i D, cynku czy jodu. Dlatego tak ważne są rośliny strączkowe, tofu, kasza jaglana, orzechy czy pestki. W diecie wegańskiej powinno się także unikać cukru, miodu, kawy czy herbaty, choć są tego dobre zamienniki takie jak kawa zielona. Wiele wartości odżywczych jest zawartych w surowych warzywach i owocach, dlatego warto brać pod uwagę przy przyrządzaniu potraw o duszeniu lub krótkim gotowaniu. 

Czym jest weganizm oraz co odróżnia go od wegetarianizmu?

Sprawdź również nasz internetowy magazyn dla mężczyzn – MenWorld.pl.

Exit mobile version