Ekologiczne materiały budowlane

Jak wyglądają ekologiczne materiały budowlane? Budowa domu to poważny krok w życiu każdego człowieka. Jest to nie tylko ogromna inwestycja pieniężna, ale również inwestycja w przyszłość, z której skorzystamy nie tylko my, ale nasze dzieci i być może inne pokolenia.

Podczas budowy wymarzonego domu zazwyczaj myślimy o materiałach, których używa się od lat, ponieważ są sprawdzone. Dom można jednak wybudować również z materiałów ekologicznych, które pozyskiwane są ze surowców wtórnych lub z materiałów z odzysku. Budownictwo ekologiczne to jeden ze sposobów na ochronę naszej planety. 

Do produkcji materiałów budowlanych potrzebna jest zazwyczaj duża ilość energii nieodnawialnej, która wydobywana jest z coraz szybciej wyczerpujących się źródeł. Proces ten sprawia, że emisja dwutlenku węgla w ostatnim czasie mocno wzrosła. Działa to oczywiście źle na kondycję naszej planety. Wykorzystywanie materiałów wtórnych czy tych, które można ponownie użyć może okazać się dla nas zbawienne. Dzięki wykorzystaniu tego typu materiałów znacząco zmniejszamy ilość odpadów powstających w czasie budowania. Materiały te bardzo często produkują szkodliwe substancje, które przenoszą się do środowiska

Ekologiczne materiały budowlane – przyszłość budownictwa

Ekologiczne budownictwo jest przyszłością naszego życia na tej planecie. To właśnie ekologicznym materiałom i wykorzystaniu surowców wtórnych sprawimy, że kondycja Ziemi ulegnie poprawie. Jakie ekologiczne materiały mogą być wykorzystane do budowy naszego wymarzonego domu?

Ekologiczne materiały budowlane – Drewno, podstawowy element ekologicznego budownictwa

Jednym z podstawowych budulców w ekologicznym budownictwie jest oczywiście drewno. Stosuje się je zarówno do konstrukcji szkieletowych, jak i do wykończenia elewacji. Materiał ten nie tylko świetnie nadaje się do ponownego wykorzystania, ale sprawia też, że dom prezentuje się po prostu świetnie. Drewniane elementy są też bardzo proste w demontażu oraz utylizacji. Bez problemu można również ich użyć.

Najlepsze w tym przypadku są drewniane bale o dużych przekrojach, które można wykorzystać do innych projektów, nawet tych mniejszych. Jeśli chcemy być w pełni ekologiczni, należy pamiętać, że do produkcji materiałów drewnopodobnych należy wykorzystywać odpady drewniane lub drewno certyfikowane, które pochodzi ze specjalnych nasadzeń. Jeśli materiał drewniane do domu wykorzystane są prawidłowo, tak samo jak budowa, to możliwe jest kilkukrotne wykorzystanie materiałów. 

Ekologiczne materiały budowlane – Gazety oraz szmaty jako materiał izolacyjny 

Każdy dom powinien być ocieplony. Do tego procesu z powodzeniem można wykorzystać włókna celulozowe, w których głównym składnikiem jest wysokogatunkowy papier gazetowy wraz z solą borową. Materiał ten nie ulega biodegradacji i bardzo dobrze zabezpiecza drewniane elementy przed grzybem i pleśnią. Stosując włókna celulozowe nie musimy również korzystać z folii paroizolacyjnej, ponieważ materiał ten oddycha i gwarantuje odpowiedni mikroklimat w domu.

Jeszcze lepszym wyborem jest ocieplanie domu włóknem bawełnianym, którego składniki w 80% składają się z materiałów pochodzących z recyklingu. Produkcja włókna bawełnianego nie wykorzystuje dużej energii, a izolacje te są impregnowane przeciwogniowo i przeciwgrzybiczo. Wykorzystuje się do tego związki boru, które nie posiadają szkodliwych substancji. Niestety, włókno bawełniane, które można wykorzystać do ocieplania podłóg, ścian czy poddaszy nie są jeszcze tak powszednie dostępne w Polsce. 

Jak wyglądają ekologiczne materiały budowlane? Budowa domu to poważny krok w życiu każdego człowieka. Jest to nie tylko ogromna inwestycja pieniężna, ale również inwestycja w przyszłość, z której skorzystamy nie tylko my, ale nasze dzieci i być może inne pokolenia. Podczas budowy wymarzonego domu zazwyczaj myślimy o materiałach, których używa się od lat, ponieważ są sprawdzone. Dom można jednak wybudować również z materiałów ekologicznych, które pozyskiwane są ze surowców wtórnych lub z materiałów z odzysku. Budownictwo ekologiczne to jeden ze sposobów na ochronę naszej planety. 
Ekologiczne materiały budowlane

Cegła z rozbiórki to znacznie bardziej ekologiczne wyjście

Podstawowym materiałem w budownictwie jest oczywiście cegła. Materiał, który co prawda pochodzi z wyrobów naturalnych, produkowany jest z użyciem dużej ilości energii. Cegły z rozbiórki są zdecydowanie przyjaźniejszym dla środowiska sposobem budowania domu. To jednak nie jedyny plus, ponieważ odzyskany materiał jest nawet dwukrotnie tańszy niż nowe cegły!

Domy budowane kilkadziesiąt lat temu łączone ze sobą były zaparwą wapienną, dlatego też w prostu sposób można je oczyścić i ponownie użyć. Pozbycie się cementowej zaprawy, która obecnie wykorzystywana jest do budowania domów jest znacznie trudniejsze. Cegły z rozbiórki można wykorzystać do elewacji lub stawiania wewnętrznych akumulacyjnych ścian trzonowych.  

Ekologiczne materiały budowlane
Ekologiczne materiały budowlane

Ekologiczne materiały budowlane. Szkło również można wykorzystać w budowie domu

Szkło jest jednym z tych materiałów, które można przetwarzać bez końca i wykorzystywać je kilkakrotnie. Materiał szklany można również wykorzystać podczas budowy domu. W wyniku przetworzenia szkła można uzyskać szkło piankowe, które powstaje podczas łączenia roztopionej stłuczki szklanej z domieszkami pianotwórczymi. Szkło piankowe ma nie tylko świetne właściwości akustyczne, ale również bardzo dobrze sprawdza się jako izolator termiczny. Szkło piankowe można podzielić na dwa typy: białe i czarne.

Białe szkło piankowe ma otwarte pory, jest cięższe i bardziej wytrzymałe, z kolei czarne szkło piankowe posiada zamknięte pory. Jest ono lżejsze i mniej wytrzymałe, ale stanowi lepszą izolację termiczną. Szkło to materiał, którego produkcja nie zużywa dużej ilości energii. Szkło piankowe można wykorzystać do ocieplenia ścian, stropów czy do podbudowy płyt fundamentalnych. Jeśli chodzi o cechy szkła piankowego to nie pobiera i nie wchłania wody, jest niepalne i odporne na korozję. 

Ekologiczne materiały budowlane
Ekologiczne materiały budowlane
Exit mobile version