Napój z ziemniaka wkrótce trafi do Polskich sklepów?

Osoby, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą pić napojów nabiałowych, mają sporo alternatyw. Na rynku znajdziemy przecież napoje ryżowe, owsiane, czy migdałowe. Do tego grona dołączył także napój z ziemniaka.

Ciekawa alternatywa dla napojów nabiałowych

Alternatyw dla napojów nabiałowych jest sporo, dlatego też osoby, które mają problemy z laktozą, czy ci, którzy eliminują ze swojej diety produkty pochodzenia zwierzęcego, mają w czym wybierać. Na półkach sklepowych znajdziemy przecież napoje wykonane z np. ryżu, owsu, czy soi. Powstała również bardzo ciekawa alternatywa – napój z ziemniaka.

Przeczytaj także: Lindt wprowadza wegańską czekoladę. Zastępuje nabiał mlekiem owsianym

Naukowcy z laboratorium na Uniwersytecie w Lund opracowali sposób, na otrzymanie emulsji z mieszanki ziemniaków i oleju rzepakowego. Technologia ta pozwala stworzyć napój mleczny na podstawie tego właśnie warzywa. Za stworzenie technologii, która pozwala na osiągnięcie ekstraktu, odpowiada Eva Tornberg, była już profesor Wydziale Technologii Żywności, Inżynierii i Żywienia.

Napój z ziemniaka wkrótce trafi do Polskich sklepów?
Napój z ziemniaka wkrótce trafi do Polskich sklepów?

Napój z ziemniaka przyjazny środowisku

Napój z ziemniaka, jako substytut dla napojów pochodzenia zwierzęcego wkrótce trafi na półki sklepowe. Pierwszą firmą, która zdecyduje się na wprowadzenie go na rynek, jest szwedzka marka DUG. Początkowo pojawią się trzy opcje napoju – klasyczna, bez cukru i barista. Wprowadzenie napoju może przyczynić się do ochrony planety.

Marka DUG, która ma w planach wprowadzić napój z ziemniaka na rynek, podaje, że jeśli ludzkość przestawiła się z krowiego mleka na produkt roślinny, ślad klimatyczny zmniejszyłby się o 75 proc. Co więcej, w porównaniu z napojami wytwarzanymi z orzechów (np. migdałów), napój z ziemniaka potrzebuje 56 razy mniej wody! Skład napoju prezentuje się tak samo, niezależnie od wariantu: woda, ziemniaki, maltodekstryna, białko grochu, błonnik z cykorii, olej rzepakowy, regulator kwasowości, lecytyna słonecznikowa jako emulgator, węglan wapnia, witaminy, aromat i substancje słodzące.

Niestety, nie wiemy, czy napój znajdzie się w Polskich sklepach, ale mocno na to liczmy!

Źródło: F5

Exit mobile version