Dlaczego sok z aloesu jest nazywany jako dar Wenus? Aloes jest to roślina z rodzaju jednoliściennych sukulentów liściowych, gatunków tej rośliny jest aż około 550, zarówno odmiany drzewiaste, krzewiaste, byliny oraz czasami liany. Naturalnie występuje na Półwyspie Arabskim i Madagaskarze oraz w Afryce.
Aloes jest to również roślina, którą możemy uprawiać w domu, co ważne, jest on niewymagający w uprawie, ze względu na naturalnie trudne warunki, w których występuje. Aloes w swoim składzie zawiera 75 składników mineralnych, są to między innymi witaminy z grupy A, C, B i E, wapń, selen, magnez oraz wiele innych.

Jak pozyskiwany jest sok z aloesu?
Gotowy sok z aloesu można kupić na przykład w aptekach czy sklepach ze zdrową żywnością, ale można go też zrobić samemu, ponieważ jest pozyskiwany z liści aloesu. Do wykonania takiego soku, najlepiej wybrać liście, które nie będą młodsze niż 2 lata, ale także nie starsze niż 5 lat. Zaleca się także niepodlewanie go przez 2 tygodnie, przed zebraniem liści, co sprawi, że sok nagromadzi się bardziej w liściach i będzie go więcej. Po ścięciu liści dobrze jest je włożyć na dobę do lodówki. Przez gorzki smak aloesu, warto go rozcieńczyć miodem bądź sokiem z cytryny, który jedocześnie wydłuży jego termin ważności.
Przygotowując liście, należy je dokładnie obrać, wydrążyć miąższ. Następne miąższ przełożyć do sokowirówki bądź wyciskarki, w przypadku braku któregoś z tych urządzeń można skorzystać z miksera lub blendera, a następnie przy pomocy sitka przelać sok i odcisnąć łyżeczką pozostałości miąższu. Tak przygotowany sok należy przelać do butelki, przechowywać w lodówce i spożywać maksymalnie tydzień. Taki sok należy spożywać 2-3 razy dziennie, po jednej łyżeczce.

Dobroczynne właściwości soku z aloesu.
- Sok z aloesu dzięki zawartości tryptofanu, który jest odpowiedzialny za produkcje serotoniny, pomaga w walce z depresją, wpływa pozytywnie także na pamięć.
- Wspomaga odchudzanie, ponieważ korzystanie wpływa na układ pokarmowy i trawienie. Może pomóc w leczeniu chorób żołądkowo-jelitowych, ponieważ normuje pH żołądka oraz poprawia perystaltykę jelit.
- Sok z aloesu pomaga w walce z przeziębieniami, ponieważ wspiera układ immunologiczny, przez co organizm lepiej radzi sobie z wirusami i bakteriami.
- Pozytywnie działa na nerki, wątrobę, skórę. Pozytywnie wpływa na układ sercowo – naczyniowy, reguluje ciśnienie krwi. Obniża cukier we krwi, co może być ważne dla osób z cukrzycą.
- Zatrzymuje stany zapalne w organizmie, a także działa przeciwbólowo.
- Sok z aloesu może być stosowany także zewnętrznie, stosowany na skórę, odświeża ją, tonizuję i co najważniejsze nawilża. Dzięki swoim właściwościom łagodzącym pomaga w gojeniu ran, regeneracji naskórka czy też walce z podrażnieniami.
- Sok z aloesu może pomóc także w przypadku stanów zapalnych w jamie ustnej, aft czy pleśniawek.
- W porze letniej, kiedy jest wiele komarów, os, pszczół i innych owadów, które mogą spowodować dyskomfort, także pomoże, ponieważ sok z aloesu łagodzi miejsca po ukąszeniach owadów.
- Zarówno stosowany z zewnątrz jak i pijąc go wspomaga wzrost, wytrzymałość i gęstość włosów.
Podsumowując myślę, że potoczna nazwa “dar Wenus” jest już w pełni zrozumiała, ponieważ zarówno sam aloes jak i sok z aloesu mają wiele pozytywnych właściwości na organizm. Myślę, że warto spróbować, aby przekonać się jakie mogą być korzyści.
Sprawdź inne artykuły na stronie Veganstyle.pl, a także odwiedź nasz inny portal – MenWorld.pl.